Balustrady drogowe – troska o bezpieczeństwo
Ruch drogowy to niezwykle istotny element codzienności większości ludzi na świecie. Bezpieczeństwo ruchu drogowego jest priorytetem dla zarządców dróg, powinno być także priorytetem dla kierowców. Jak wiadomo, każdego dnia w Polsce zdarzają się setki wypadków, wiele żyć zostaje przerwanych, wiele osób boryka się z konsekwencjami wypadku. Bardzo często kierowcy narzekają na istnienie barier czy innych zabezpieczeń, ponieważ nie zdają sobie sprawy, jak istotną funkcję ochronną one pełnią. Warto zastanowić się, jakie elementy tzw. BRD (bezpieczeństwo ruchu drogowego) chronią nasze życie każdego dnia.
Elementy jezdni, na które nie zwracamy uwagi
Kierowca każdego dnia mija szereg barierek drogowych, ogrodzeń, słupków, odblasków czy pachołków. Bardzo często w ogóle nie zwraca na nie uwagi, ponieważ nie ma świadomości, że niepozorna barierka drogowa służy ochronie jego życia, życia i zdrowia innych uczestników ruchu, osób pracujących na drodze i użytkujących tereny przyległe.
Balustrady drogowe – podstawa bezpieczeństwa
Drogowe bariery ochronne to tzw. aktywne urządzenia bezpieczeństwa drogowego, nazywane są tak, ponieważ to właśnie z nimi pojazd wchodzi w bezpośredni kontakt w razie wypadku. Barierki drogowe stosuje się w celu zapobiegania zjeżdżaniu pojazdów z drogi w miejscach, gdzie jest to niebezpieczne, przejeżdżaniu na jezdnię przeciwnego kierunku ruchu, kolizjom z przeszkodami, znajdującymi się w otoczeniu jezdni. Niepozorne balustrady drogowe są więc niezwykle ważnym elementem ruchu drogowego, ponieważ to właśnie one są pierwszym zabezpieczeniem, z którym mają do czynienia kierowcy. Balustrady drogowe wykonywane są ze stali, betonu, połączenia stali i betonu i z tworzyw sztucznych.
Chrońmy pieszych i rowerzystów – montujmy barierki ochronne!
W celu poprawy bezpieczeństwa ruchu pieszych i rowerzystów stosuje się barierki drogowe. Z założenia powinny one być wykonane z betonu lub metalu, jednak w niektórych przypadkach dopuszcza się wykonanie barierek z innych materiałów, jak choćby naturalne barierki z żywopłotu. Montowanie barierek drogowych – choć czasem burzą estetykę terenu – jest niezbędne, by w niebezpiecznych miejscach ochronić pieszych i rowerzystów. Są to najsłabsi użytkownicy dróg i należy robić wszystko, by zwiększyć ich bezpieczeństwo.
Balustrady drogowe i barierki ochronne – zastosowanie:
Urządzenia bezpieczeństwa drogowego montowane są, by:
– zabezpieczyć ruch pojazdów i pieszych,
– wyznaczyć tor jazdy,
– ograniczyć możliwość przejazdu na przeciwległy tor jazdy,
– ograniczyć dostęp do elementów w pobliżu jezdni,
– zabezpieczyć innych użytkowników drogi.