Jak pielęgnować beton w sezonie letnim?
Beton – podstawa wielu budowli, wylewek, konstrukcji. Każdy z nas styka się z nim codziennie. Sezon letni sprzyja podejmowaniu nowych inwestycji – zarówno tych dużych, jak budowa domu czy wylewka na placu, jak i małych, jak budowanie ścianki. Wydawać by się mogło, że słoneczna, piękna pogoda i wysokie temperatury to idealne warunki do budowy. Teoretycznie tak, warto jednak pamiętać, że należy szczególnie dbać o świeży beton, by zachował idealne właściwości.
Dlaczego latem beton wymaga szczególnej troski?
Przede wszystkim ze względu na wysokie temperatury, słońce i wiatr – to podstawowe czynniki atmosferyczne, które powodują nadmierne i zbyt szybkie wysychanie betonu. Dbanie o beton to czynność, która nie tylko polepszy jego warunki wizualne, ale też – przede wszystkim – pozwoli uchronić betonową konstrukcję przed pękaniem i obniżeniem jej trwałości, a nawet całkowitym zniszczeniem. Co ważne, o beton należy dbać już w trakcie tak zwanej obróbki powierzchniowej, dobra betoniarnia, na przykład betoniarnia z Poznania, udzieli klientowi szczegółowych informacji na temat pielęgnacji – zarówno na wstępnym etapie, jak i w nadchodzących dniach.
Pielęgnacja – na czym polega?
Betoniarnia w Poznaniu zawsze podaje klientom, którzy kupują beton, dokładne informacje na temat pielęgnacji. Według nich podstawą pielęgnacji jest utrzymywanie odpowiedniej wilgotności, aby uchronić betonową powierzchnię przed nadmiernym parowaniem wody. Oczywiście, zależne jest to od sprzedawanego betonu w Poznaniu – zwykłe betony nieco niższych klas wymagać będą dokładniejszego i mocniejszego zwilżania. Jeśli chodzi o sprzedaż betonu w Poznaniu i beton wyższych klas, nawadniać je trzeba w celu hydratacji cementu. Po co nawilżać beton? Pracownicy betoniarni w Poznaniu są zgodni: nawilżanie zapobiega pękaniu, ale też przesuszeniu warstwy nawierzchniowej – jej przesuszenie może grozić pyleniem i łuszczeniem betonu. Dodają, że nawet najwyższej jakości beton na sprzedaż może mieć obniżoną wytrzymałość, kruszyć się i mieć zwiększoną nasiąkliwość, jeśli pielęgnacja będzie błędnie prowadzona.
Co robić, by tego uniknąć?
Przede wszystkim słuchać wytycznych pracowników betoniarni, np. betoniarni z Poznania. Rzetelnie stosować wskazówki, takie jak:
– zraszanie mgiełką wodną,
– zraszanie w upalne dni nawet kilka razy dziennie,
– zwilżanie betonu minimum przez 5-8 dni.
Zastosowanie się do tych wytycznych pozwoli cieszyć się dobrą jakością zakupionego betonu!