Cięcie wodą Inowrocław – czym jest metoda waterjet?
Zwyczajową nazwą technologii czyszczenia i przecinania różnych materiałów z wykorzystaniem wody pod wysokim ciśnieniem jest waterjet. Metoda ta jest znana jest juz od lat siedemdziesiątych. Dopiero lata osiemdziesiąte pozwoliły na jej większą popularność, poprzez szersze zastosowanie w przemyśle.
Czy cięcie wodą Inowrocław i waterjet to te same procesy?
Waterjet można przetłumaczyć jako strumień wody. Jest to najbardziej popularne i potocznie używane nazewnictwo, odnoszące się do tej technologii. W Polsce na tę metodę mówi się również cięcie wodą, obróbka wodno-ścierna lub hydro-ścierna, a także cięcie strumieniem wody pod ciśnieniem. Jednak poprawna nazwa technologii to ani waterjet, ani cięcie przy uzyciu strumienia. Prawidłowe określenie to abrasive water jet (AWJ) które odnosi się także do użycia wody z dodatkiem ścierniwa. Sama maszyna jest często nazywana wycinarką CNC. Technologia pozwala na cięcie bardzo twardych materiałów, np. stopu tytanu, o grubości 150 mm.
Cięcie wodą – opis technologii
Cięcie wodą Bydgoszcz to proces cięcia na zimno. Jest docenianą termiczną metodą rozdzielania materiałów. Charakteryzuje się wysoką jakością ciętych powierzchni oraz brakiem odkształceń termicznych, które zdarzają się przy stosowaniu innych metod. Wykorzystuje się strumień wody doprowadzony do ciśnienia 4 000 bar. Jest on przepuszczony przez specjalną dyszę o niewielkiej średnicy. Pozwala to na utworzenie strumienia trzykrotnie przekraczającego prędkość dźwięku. Cięcie strumieniem wody realizowane jest wyłącznie w sposób zautomatyzowany.
Jakie materiały można ciąć przy użyciu technologii waterjet?
Średnica strumienia jest mniejsza niż 0,1 mm. Jest w stanie ciąć z dużą prędkością materiały miękkie, takie jak papier, skóra, guma, tworzywa sztuczne czy tkaniny. Głównym stosowaniem tej technologii jest jednak obróbka metalu. Szybkość jest znacznie mniejsza i zachodzi konieczność wprowadzenia do wody ścierniwa.